אורגני או ממומן? השאלה שמטרידה משווקי אינטרנט רבים

אורגני או ממומן?

השאלה שמטרידה משווקי אינטרנט רבים

מה עדיף? קידום אורגני או קידום ממומן? שאלה חשובה ורלוונטית בעיקר לעסק קטן, חנות מקוונת או אתר אינטרנט חדש המתלבט היכן כדאי להשקיע את האנרגיה והתקציב הכספי המוגבל, בכדי להגיע לתוצאות איכותיות ורלוונטיות ביותר שישיגו את המטרות.

ניתן לצפות בגרסת הוידיאו של פוסט זה בסרטון הבא...

בואו ננסה לעשות סדר ולהסביר את ההבדלים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהשיטות. בפוסט זה אסביר את הבסיס בצורה פשוטה ובתקווה שהדברים יעזרו לבעלי עסק קטן, בעלי מלאכה, אומנים ויוצרים, לקבל החלטה ראשונית טובה ואפקטיבית לקידום ושיווק המוצרים או השרותים שלהם.

תחילה, בואו נבהיר ונגדיר. מהו הקידום האורגני ומהו הקידום הממומן.

קידום אורגני או קידום ממומן

הקידום האורגני.
מיליוני אנשים משתמשים באינטרנט בכדי למצוא מידע, פתרונות, תקשורות, אנשים ותשובות לשאלות שיש להם. הם גולשים באינטרנט, משתמשים במנועי חיפוש וברשתות החברתיות כמו גוגל, יוטיוב, פיסבוק ועוד בכדי למצוא את מה שהם מחפשים. בדרך כלל, האנשים האלו יחשפו לתכנים הראשונים אותם הם יראו ולא יותר מכך.

למשל, אם למישהו יש שאלה, הוא יכנס למנוע החיפוש של גוגל בכדי למצוא תשובה. יזין שאילתת חיפוש ויקבל רשימה של אלפי תוצאות של אתרים. אבל הרוב המוחלט של הגולשים לא יטרחו לבדוק יותר ממספר קטן של תוצאות. זאת אומרת, שהתוצאות שלא נכללות בעמוד הראשון של גוגל לא רלוונטיות כי סביר להניח שהגולשים לא יטרחו לחפש מעבר לעמוד הראשון.

הקידום האורגני, אלו הפעולות שעושה המקדם בכדי לגרום לאתר אותו הוא מקדם להופיע במקומות הראשונים בתוצאות החיפוש או להיחשף לכמה שיותר אנשים ברשתות החברתיות. קידום אורגני מוצלח יגרום לכך שהאתר או הפוסט או התוכן יחשפו לקהל ענק ורלוונטי באופן טבעי (אורגני).

הקידום הממומן
המטרה בקידום הממומן דומה למטרה בקידום האורגני. המשווק מעוניין לחשוף את התוכן, הפוסט, האתר שלו לקהל גדול, רלוונטי ואיכותי. אבל בניגוד לקידום האורגני שדורש הרבה מאוד עבודה, התמדה וזמן רב לקבלת התוצאות, בשיטות של קידום ממומן, משלמים כסף עבור החשיפה ומקבלים תוצאות מיד. בקיצור, הקידום הממומן זה למעשה פורמטים שונים של פירסום בתשלום.
יתרונות וחסרונות של הקידום האורגני בהשוואה לקידום הממומן.

קידום אורגני – יתרונות
היתרון הגדול והבולט ביותר בקידום האורגני הוא שכשזה מצליח, זה בחינם. לא צריך לשלם לגוגל או לפיסבוק. זה אורגני וזה ללא כל תשלום. מעבר לתשלום עבור מקדם מקצועי. התוצאות הם האיכותיות ביותר. זאת משום שרוב הגולשים יודעים להבדיל בין תוצאות ממומנות לאורגניות והגולשים נוטים לתת אמון יותר בתוצאות האורגניות. למשל, אם אתר מסוים מופיע בראש תוצאות החיפוש של גוגל, המשתמש יניח שזהו אתר איכותי יותר. כמו כן, כשמצליחים להגיע לתוצאות אורגניות טובות, זה בדרך כלל ישאר בתוצאות החיפוש לזמן רב. בקיצור, היתרונות של הקידום האורגני הם: תוצאה ללא תשלום, איכות גבוהה ותוצאות לטווח ארוך.

קידום אורגני – חסרונות
החיסרון הבולט ביותר בקידום האורגני זה העבודה הרבה ששיטה זו דורשת. המון עבודה עקבית ושוטפת, הרבה מקצועיות, השקעה בתוכן איכותי והרבה מאוד זמן עד שמתחילים לראות תוצאות. זה עשוי לקחת בין חודשים לשנים בכדי להגיע לדירוגים גבוהים או בכדי לצבור קהלים ועוקבים ברשתות החברתיות. כשמקדמים אורגנית אתר או עסק חדש, הבעיה הגדולה שנכנסים לפרויקט ארוך טווח שבסופו התוצאה לא ידועה. יכול להיות שזאת תהיה הצלחה מסחררת ויכול להיות שהקידום לא יצליח כמצופה וכך, עבודה רבה תרד לטמיון.

money money money

קידום ממומן – יתרונות
היתרון הגדול בקידום הממומן הוא זמן התגובה. שילמת, קיבלת. התוצאות הם מידיות יחסית וכבר בטווח קצר, ניתן לקבל תוצאות ונתונים ולבנות תוכנית אסטרטגית לטווח ארוך. וכשיש הצלחה, ההצלחה יכולה להיות הצלחה אדירה. הצלחה מטורפת. רבים הפכו להיות מיליונרים בן לילה בזכות הקידום הממומן. בנוסף, ברוב פלטפורמות הקידום הממומן, ניתן לפלח את קהלי היעד ברמה גבוהה מאוד כמו מיקוד קהלים על פי טיפוגרפיה, גיאוגרפיה, מגדר, קבוצות גיל ותחומי עניין ובכך למקסם את סיכויי ההצלחה. יתרון נוסף הוא בכך שרוב הפלטפורמות מספקים למפרסם מידע ונתונים יוצאים מהכלל על תוצאות הקמפיינים. נתונים אלו הם תיבת אוצר למשווקים באינטרנט ומאפשרים להגיע לתובנות חשובות מאוד לגבי קהל היעד.

קידום ממומן – חסרונות
החיסרון הגדול. זה עולה כסף. ולעיתים, הרבה מאוד כסף. ככל שביטויי המפתח אותם אנו מקדמים יהיו תחרותיים יותר כך המחיר יהיה גבוהה יותר ובדומה גם ברשתות החברתיות. ככל שיש יותר תחרות על קהלים מסוימים כך מחיר החשיפה לקהלים האלו יהיו יותר ויותר יקרים. ניהול קמפיינים ממומנים דורש רמת מקצועיות ומומחיות גבוהה מאוד שאחרת הרבה מאוד כסף יבוזבז על תנועה לא איכותית וייזרק לפח.

סיכום:
נו?.. אז מה עדיף, אורגני? או ממומן?
ברור שאין כאן תשובה חד משמעית. זה תלוי בצרכים, ביכולות, בתשתיות, בתקציבים ובמטרות של בית העסק. לכל אחד מהשיטות יש יתרונות וחסרונות וכל אחת מהשיטות מתאימות למטרות שונות.
אבל לשיטתי ולדעתי, מאחר ואני זקוק לנתונים ברורים וחד משמעיים בשלב ההתחלתי של קידום העסק, הדרך הנכונה ביותר ובעיקר לעסק חדש, היא להתחיל עם קידום ממומן, לקבל נתונים ותוצאות וכשהעסק מגיע למצב של יציבות והצלחה ברורה, רק אז לחפש ערוצי שיווק נוספים ובין היתר להוסיף ולהיכנס לקידום האורגני.

אינפוגרפיק ויזואלי שמציג את ההבדלים בן הממומן לאורגני [להורדה]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קבלו עכשיו!

את החוברת [ ללא תשלום ]

סיפור עסק

שתעזור לך להגדיר ולכתוב את סיפור המותג שלך
זהו כלי עוצמתי ובעל ערך רב לעסק שלך