לפרסם בגוגל או בפיסבוק. מה כדאי?

תשובה לשאלה שכל בעל עסק חייב לדעת

גוגל או פיסבוק?

מהפכת הפרסום באינטרנט הביאה לנו הזדמנויות בלתי רגילות להצלחות עסקיות. הכוחות העיקריים שמאפשרים לנו להריץ קמפיינים ממומנים, לפרסם ולהגיע לקהלים רלוונטיים הם פיסבוק וגוגל. יש עוד, אבל, שני הענקים האלו, הם השולטים בקידום הממומן ומאפשרים לנו לחשוף את המוצר או השרות של בית העסק לקהלים מאוד ממוקדים ואיכותיים ולהגיע לתוצאות של ממש.

העניין הוא שהקידום הממומן דורש השקעת כסף ואנרגיה. לכן, תשובה נכונה לשאלה היכן עדיף להשקיע את הכסף שלנו, בגוגל או בפיסבוק, או בערוצי קידום אחרים ובמיוחד לבעלי תקציבים מוגבלים שאינם יכולים להרשות לעצמם לנסות את כל הערוצים, יכולה להיות תשובה קריטית לתוכנית השיווקית של העסק ואף להוות את ההבדל בין ההצלחה לכישלון.

בואו ננסה לענות על השאלה,
מהי פלטפורמת הפרסום המתאימה ביותר לעסק שלי?

אך תחילה, בואו נבין את ההבדלים הבסיסיים והמהותיים בין הפרסום בגוגל ובין הפרסום בפיסבוק.

workingגוגל אדוורדס, או גוגל מודעות – הינו פרסום מבוסס תוכן. זאת אומרת שבפלטפורמה של גוגל המפרסם חושף את המודעה שלו בהתבסס על שאילתת החיפוש אותה מקליד המשתמש. למשל, אם משתמש מזין במנוע החיפוש של גוגל או של יוטיוב שאילתה "קוסמטיקאית בחיפה", גוגל תציג מודעה של קוסמטיקאית שממוקמת בחיפה.

כך שהתוצאות הם מאוד איכותיות שהרי זה בדיוק מה שהמשתמשת חיפשה. בנוסף, המפרסם לא מוגבל רק לתוצאות החיפוש של גוגל אלא שישנם מיקומים שונים בהם המפרסם יוכל לחשוף את המסר השיווקי בפני הקהל הנכון. למשל, רשת האתרים שבהם המודעה תוצג בהתאמה לתוכן האתר או רשת האפליקציות או גוגל קניות המופיעות באתרי מסחר גדולים (מתאים בעיקר למסחר אלקטרוני) או סרטוני וידיאו ביוטיוב ועוד.

בקצרה, גוגל מציג את המודעות על בסיס התוכן לאנשים שבאים לחפש תשובה לבעיה שיש להם ולכן אלו נחשבות לתוצאות איכותיות. התאמת הקהל הרצוי מתבצעת בעיקר בעזרת ביטויי מפתח.

פיסבוק ממומן – הינו פרסום מבוסס קהלים ומטרות. למעשה פיסבוק מציג את המודעות כפוסטים בפורמטים שונים לאנשים שלאו דווקא מחפשים פתרון לבעיה כל שהיא. אלא, אלו אנשים שמגיעים לרשת החברתית בכדי לתקשר עם החברים והמשפחה שלהם ולצפות בפוסטים של אחרים. בניגוד לגוגל, אין שימוש בביטויי מפתח בקמפיינים.

בדרך כלל, אנשים לא יחפשו בפיסבוק "קוסמטיקאית בחיפה" אלא ידפדפו בציר הזמן של החברים שלהם ובין הפוסטים תופיע גם המודעה של המפרסם שתציע שרותי קוסמטיקה בחיפה. אז לכאורה נראה שחבל על הכסף להשקיע בפרסום בפיסבוק. נכון? ובכן, ממש לא. משום שפיסבוק מאפשר למפרסם להציג את פוסט המודעה לקהל מאוד רלוונטי וממוקד ולא לכלל האנשים שגולשים בפיסבוק.

הפלטפורמה של פיסבוק מאפשרת חשיפת פוסט המודעה במיקומים שונים כמו אינסטגרם, רשת השותפים, הזנת חדשות ועוד. בנוסף, פיסבוק מאפשר לכוון את החשיפה למטרה מסוימת. למשל, יצירת קליקים, יצירת פניות, יצירת רכישות, הרשמות ועוד. והאלגוריתם של פיסבוק ידע למצוא את המשתמשים שיש הכי הרבה סבירות שאלו יבצעו את הפעולה או המטרה הרצויה. וכשזה עובד, זה עובד כמו קסם.

בקצרה, פיסבוק מאפשרת למפרסם להציג את פוסט המודעה לקהל מאוד ממוקד ורלוונטי ולכוון לביצוע מטרה מסוימת ולכן ניתן להגיע לתוצאות מאוד טובות עם פלטפורמת הפרסום הזו.

הבדל נוסף הוא בתשלום. לא תמיד אבל ברוב המקרים לפיסבוק משלמים לפי 1.000 חשיפות ואילו לגוגל משלמים לפי קליקים

Wooden dices with internet at symbolשני הפלטפורמות פועלות על רעיון המכרזים. זאת אומרת, ככל שתהיה יותר תחרות על ביטויי המפתח בגוגל או על הקהלים בפיסבוק, כך יתייקר המחיר. בשני הפלטפורמות ישנם כלים טובים מאוד למחקר וקבלת מידע על תוצאות הקמפיינים מה שמספק תובנות חשובות והכרחיות על הקהלים ועל ביטויי המפתח. ואז, עם המידע היקר שמתקבל, ניתן לעשות אופטימיזציה לקמפיינים ולשפר את התוצאות.

מבחר המטרות שפיסבוק מאפשרת לכוון אליהם הופכים את הפלטפורמה הזו טובה מאוד למיתוג וליצירת לידים (פניות). אבל כמובן לא רק. והאפשרויות של כיוון החשיפה לפי ביטויי מפתח בגוגל ובשילוב רשת החנויות הופכים את הפלטפורמה הזו לטובה עבור רכישות מוצרים. גוגל מצוין גם לשיווק מחדש.

אבל, לא כל תחום יעבוד בכל אחת מהפלטפורמות. ישנם תחומים שגם אם יצליחו לייצר המרות בשיטה מסוימת, התחרות תהיה גבוהה מידי והמחיר יהיה מאוד יקר. מה שיהפוך את הקמפיין ללא כדאי וישנם תחומים שזה פשוט לא יצליח. בפיסבוק למשל, קמפיינים שמיועדים להמרות דורשים כמות מינימלית של המרות בכדי שהאלגוריתם של פיסבוק יעבוד ויעשה את הקסם שלו. אם אין מספיק המרות, זה פשוט לא ייתפס.

לכן, אין תשובה חד משמעית נכונה לכל תחום או לכל מטרה או לכל עסק. ישנם מקרים בהם פיסבוק יהיה כישלון ואילו גוגל יהיה הצלחה גדולה ולהיפך. לכן, אם יש אפשרויות תקציב ותשתית, הדרך הטובה ביותר היא לנסות את שני השיטות, לקבל נתונים ומידע ולבנות אסטרטגיה שיווקית על פי התוצאות.

לסיכום:
המטרה היא להגיע לקהל הכי ממוקד שאפשר. בגוגל הגעה לקהל הרלוונטי מתבצעת על ידי שימוש בביטויי מפתח ואילו בפיסבוק הגעה לקהל הרלוונטי מתבצעת על ידי האלגוריתם של פיסבוק. לי אישית יש ניסיון מוקדם בתחומים שונים ולכן בחלק מהמקרים אני יודע באיזו פלטפורמה יש לי סיכויי הצלחה. אבל כשאני מתחיל לשווק ולקדם תחום חדש, אני מעדיף להתחיל עם הפיסבוק. ובכל מקרה, התוצאות הטובות ביותר מגיעות משיווק חוזר גם בפיסבוק וגם בגוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קבלו עכשיו!

את החוברת [ ללא תשלום ]

סיפור עסק

שתעזור לך להגדיר ולכתוב את סיפור המותג שלך
זהו כלי עוצמתי ובעל ערך רב לעסק שלך